Home/Nejčastější dotazy
Nejčastější dotazy 2019-02-28T04:58:17+01:00

Nejčastější dotazy

Co je to Kolínská chytrá klíčenka a komu je určena?
Kolínská chytrá klíčenka je první multifunkční klíčenkou pro žáky základních škol v Evropě a původním pilotním projektem 6. základní školy zahájeným v září 2017 v Kolíně. Jediná Klíčenka v sobě spojila množství čipů či karet a osvědčila se. Proto od září 2018 získávají Klíčenku žáci všech základních škol v Kolíně, kterým nahradí čip do školní jídelny, školní elektronický zámek i průkazku do Městské knihovny. Žáci mohou Klíčenku používat jako časovou nebo žákovskou jízdenku v MHD Kolín. Rodiče žáků mohou Chytrou klíčenku aktivovat jako předplacenou kartu pro bezhotovostní platby a posílat na ni dětem kapesné.

Jak zajistit, aby Chytrá klíčenka fungovala ve školní jídelně 6. ZŠ Kolín?
Pokud je strávník přihlášen ve školní jídelně od 1. 9. 2018, je jeho „čip“ zaregistrován školou automaticky. Pokud se žák přihlásí později, s registrací „čipu“ pomohou ve školní jídelně.

Jak Klíčenku aktivovat jako klíč k zámku školní kolárny?
Registraci Chytré klíčenky jako „klíče“ k elektronickému zámku školy nebo školní kolárny zajišťuje škola. Obraťte se na ekonomku školy.

Jak se Chytrá klíčenka stane čtenářským průkazem?
V Městské knihovně v Kolíně je třeba ukázat čtenářský průkaz a přinést Chytrou klíčenku. Pracovníci knihovny Chytrou klíčenku zaregistrují během několika vteřin.

Jak zajistit, aby Chytrá klíčenka sloužila jako časová jízdenka v autobusech MHD Kolín?
Žák s rodiči navštíví pobočku MHD Kolín a požádá o registraci Chytré klíčenky jako časové jízdenky. Rodiče si zvolí dobu předplatného a jízdné dopravci zaplatí. Chytrá klíčenka bude fungovat v autobusech kolínské MHD od následujícího dne ráno.

Jak Chytrou klíčenku aktivovat jako platební kartu?
Rodič či zákonný zástupce se zaregistruje na našem webu v sekci Aktivace/Přihlášení. V části „Registrace“ vyplní několik osobních údajů (jméno, bydliště, datum narození, kontaktní telefon a e-mail) a zadá identifikační číslo Chytré klíčenky. To je vytištěno vlevo dole na první straně nosiče karty. Aktivace Chytré klíčenky proběhne během několika vteřin. Pro platební funkci Chytré klíčenky používáme web Coolkarty ČSOB, která je dodavatelem společnosti Paynovatio.

Proč by děti měly k placení používat Chytrou klíčenku?
Bezhotovostní placení je v České republice samozřejmostí. Platíme kartou, klíčenkami nebo mobilem stále častěji. Počet obchodů, v nichž lze nákup uhradit bezhotovostně, roste. Mladá generace by se měla s prostředím bezhotovostních transakcí seznámit co nejdříve. Bezhotovostní platby jsou praktické, pohodlné a bezpečné, často také finančně výhodnější, při platbě Klíčenkou získáte slevy v partnerských prodejnách. Bankovky jsou navíc silně znečištěné, bezkontaktní operace jsou hygieničtější.

Mohou Chytrou klíčenkou platit i žáci první třídy ZŠ?
Ano. Předplacenou platební kartu bez účtu mohou používat i děti a mládež mladší 18 let. Pokud rodiče usoudí, že je jejich dítě schopné používat Chytrou klíčenku jako předplacenou kartu a platit s ní své nákupy, mohou ji pro něj aktivovat a svěřit mu ji k užívání. Děti bývají v oblasti technologických novinek poměrně zdatné.

Mohou Chytrou klíčenkou platit i rodiče žáka?
Ano. Rodiče (zákonní zástupci) jsou držiteli předplacené karty a nezletilému žákovi ji pouze předávají jako uživateli. Rodiče mohou Klíčenkou platit např. společně s dítětem, aby jej tento způsob placení naučili.

Mohu Chytrou klíčenkou získat slevy při placení?
Rostoucí počet obchodníků v městě Kolíně nabízí při placení Klíčenkou jejím držitelům slevy. Jejich seznam naleznete zde. Pokud prodavač zapomene slevu poskytnout, připomeňte mu ji. Rád ji pro Vás zajistí.

Mohou rodiče ke Klíčence zaregistrovat mobilní telefon žáka?
Při registraci Chytré klíčenky jako předplacené karty musí rodič registrovat svůj mobilní telefon. Poté může telefonní číslo kdykoli změnit (v sekci Finanční operace), a zaregistrovat tedy i číslo mobilního telefonu žáka. Ztratí tak ale přímý dohled a kontrolu nad transakcemi dítěte.

Je karta bezkontaktní? Kde a jak lze Klíčenkou platit?

Ano, Chytrá klíčenka má bezkontaktní čip. Klíčenku stačí pro uskutečnění platby přiložit k bezkontaktnímu platebnímu terminálu nebo prodejnímu automatu (např. nápoje Delikomat). Displej terminálu zobrazí částku k úhradě a potvrzení o provedení platby. Při úhradě vyšší než 500 Kč budete terminálem vyzváni k zadání PIN kódu.

Je možné Chytrou klíčenkou platit na internetu?

Klíčenkou je možné platit v českých e-shopech, pokud rodiče tuto možnost při registraci Klíčenky nezruší. Internetové platby je možné kdykoliv zrušit a případně znovu aktivovat (sekce Finanční operace). Pro bezpečný nákup kartou na internetu je třeba platbu potvrdit SMS kódem, který obdržíte na mobilní telefon registrovaný ke Klíčence.

Mohu s Klíčenkou vybírat z bankomatů a platit v zahraničí?
Kolínská klíčenka může sloužit také k placení v zahraničí a k výběrům hotovosti z bankomatů v ČR i v zahraničí, spuštění této funkce připravujeme.

Klíčenka má ale jen bezkontaktní čip, a bude tudíž možné vybírat hotovost pouze z bankomatů s bezkontaktním snímačem. V Kolíně je první takový bankomat na pobočce České pošty na Náměstí republiky.

Kolik peněz stojí provoz Kolínské chytré klíčenky?

Provozování Klíčenky v prostředí školy (elektronický klíč a čip pro výdej obědů) bude vždy zdarma. Funkce časové jízdenky v MHD Kolín a průkazka do Městské knihovny je také bezplatná, stejně jako platby a dobíjení Klíčenky převodem z účtu. Užívání Klíčenky jako platební karty je pro prvních 12 měsíců bezplatné, od 13. měsíce bude provoz Klíčenky zpoplatněn 9 Kč měsíčně.

Co dělat, pokud je Klíčenka poškozená nebo nefunguje?

Pokud Klíčenka nefunguje ve školní jídelně, neotevírá elektronické zámky, není možné ji použít v Městské knihovně nebo jako platební kartu, ověřte si ve škole, zda byla Klíčenka v 6. ZŠ registrována. Na webu nebo na telefonním čísle +420 495 800 665 si ověřte, zda byla Klíčenka aktivována jako platební karta. Zjistěte, zda Vaše karta není poškozená, přehnutí plastu Klíčenky může snadno poškodit čip.
Pokud je registrace nebo aktivace v pořádku a Klíčenka přesto nefunguje nebo je viditelně mechanicky poškozená, škola zajistí její výměnu.

Co když kartu ztratím nebo mi je odcizena?
Pokud dojde ke ztrátě nebo krádeži Klíčenky, je třeba informovat školu. Ta Klíčenku zablokuje ve školní jídelně i školních zámcích a vydá novou Klíčenku.
Pokud Klíčenka sloužila i jako platební karta, ihned kontaktujte nepřetržitou klientskou linku na tel. čísle: +420 495 800 665. Zde pomocí čísla Klíčenky (uvedeno v úvodním dopise) nebo telefonního čísla uvedeného při registraci dojde k identifikaci a okamžité blokaci Klíčenky.

Jak dále postupovat při ztrátě Chytré klíčenky?
Sdělte třídnímu učiteli, že jste ztratili Klíčenku. Učitel Vás odkáže na příslušného pracovníka školy. Nová Klíčenka bude vydávána školou, která má náhradní Klíčenky a vydá je žákovi rychle, bude za to účtovat poplatek 100 Kč. Chytrou Klíčenku registrujte všude tam, kde jste ji používali (kolárna, Městská knihovna, MHD Kolín) a požádejte přitom o zrušení předchozí Chytré klíčenky, aby ji již nikdo nemohl použít.
Peníze zbylé na předplacené kartě budou převedeny na běžný účet, ze kterého byly dobity. Převod peněz zajistí telefonní linka +420 495 800 665. Pro převod peněz bude třeba zodpovědět bezpečnostní otázku, kterou si rodič volí při registraci karty.

Jakou má Klíčenka platnost?
Chytrá klíčenka je platná po dobu 3 let.
Kde rodiče najdou veškeré informace k předplacené kartě?
Souhrnné informace, včetně tabulky limitu a sazebníku ke Klíčence naleznou rodiče v Obchodních podmínkách Československé obchodní banky, a. s. pro předplacenou kartu, které jsou ke stažení zde nebo v e-mailu po provedení registrace.

Jak je to s ochranou osobních údajů?
Ochrana osobních údajů je nejvyšší prioritou. Projekt Klíčenky prošel veškerými standardními procesy a právní kontrolou města a splňuje veškeré zákonné požadavky na nakládání s osobními údaji. Zároveň bylo s partnery řešena i návaznost na nové nařízení o ochraně osobních údajů GDPR. Nikdo z partnerů projektu nesdílí osobní údaje s dalšími subjekty (viz příloha – zde).

Kolik peněz stojí provoz Klíčenky?
Provozování Klíčenky v prostředí školy (elektronický klíč a čip pro výdej obědů) bude vždy zdarma. Funkce časové jízdenky v MHD Kolín a průkazka do Městské knihovny je také bezplatná, stejně jako platby a dobíjení Klíčenky převodem z účtu. Užívání Klíčenky jako platební karty je stojí jen 9 Kč měsíčně. Bezplatný pilotní projekt byl ukončen 31. srpna 2017.