Home/Informace pro učitele
Informace pro učitele 2017-11-30T15:55:53+02:00

(5.1) Manuál pro učitele

VÍTEJTE VE SVĚTĚ KOLÍNSKÉ CHYTRÉ KLÍČENKY

Informace pro učitele – srpen 2017

Úvod

Vědecko-technický pokrok nelze zastavit. Mladší generace jsou technickým novinkám otevřeny daleko více než generace starší. Dětem například stačí princip použití a ovládání nových technologií ukázat jednou či dvakrát, aby jej pochopily. Děti a mládež dnes většinou umí ovládat více technických zařízení než jejich rodiče.

Znalosti nezbytné pro ovládání nových technologií a k využití jejich služeb budou však žáci základních škol potřebovat ve svém životě stále více a častěji. Již dnes se běžně setkávají s časovou jízdenkou spojenou s platební kartou, elektronickým „klíčem“ nebo nákupem jízdenky ČD pomocí mobilního telefonu. Společnosti Mastercard a Paynovatio proto připravily řešení spojující identifikační a platební funkci do jediného „čipu“ – bezpečné technologie bezkontaktní platební karty. Místo mnoha karet a „čipů“, jež žáci k běžnému upotřebení nosí v kapsách a aktovkách, jim nyní bude stačit jeden „čip“ – Kolínská chytrá klíčenka.

6. Základní škola v Kolíně jako první na světě testuje multifunkční čipovou kartu pro žáky základních škol. Čipovou kartu rodiče nekupují, žákům ji zajistí škola. Všichni žáci a strávníci školní jídelny 6. ZŠ v Kolíně dostanou stejnou „Kolínskou chytrou klíčenku“. Někteří žáci již platební karty znají od svých rodičů, někteří se s nimi seznámí poprvé. V hodinách školní výuky se o bezhotovostním placení a platebních kartách školáci potřebné informace dozví.  Kolínská chytrá klíčenka je v tuto chvíli k dispozici pouze pro žáky 6. ZŠ a strávníky její školní jídelny. Žádné jiné osoby nebo studenti jiných škol ji aktuálně nemohou získat ani používat. V dalších fázích projektu Chytrou klíčenku dostanou i žáci dalších škol.

Začíná to obědem

Každý strávník školní jídelny si dosud jídlo registroval a odebíral jej prostřednictvím terminálů a identifikační karty. Od školního roku 2017/2018 strávníci 6. ZŠ v Kolíně budou ve školní jídelně používat namísto plastové karty s čárovým kódem bezkontaktní čip – Kolínskou chytrou klíčenku.Podrobné informace k organizaci stravování naleznete v Provozním řádu školní jídelny.

Následuje elektronický klíč

Kolínská chytrá klíčenka může sloužit i jako klíč k otvírání elektronických zámků do některých částí školy (tělocvična, kolárna). Přístup se otevře jen těm Chytrým klíčenkám, které budou školou zaregistrovány jako oprávněné. Pravidla vstupu stanovuje 6. ZŠ a registrace se provádí u ekonomky školy.

Návštěva městské knihovny

V Městské knihovně Kolín nahradí Kolínská chytrá klíčenka čtenářský průkaz. Při návštěvě knihovny ji stačí jako průkaz zaregistrovat. Pokud již žák čtenářský průkaz má, požádá o registraci Kolínské chytré klíčenky s ním. Registrace proběhne rychle a bezplatně.

Žáci cestující autobusy MHD Kolín

Jezdí-li žák MHD často

Žákům, kteří jezdí MHD Kolín často, mohou rodiče zaregistrovat Kolínskou chytrou klíčenku jako časovou jízdenku – žákům „odpadne“ další průkaz, neboť Chytrá klíčenka ho nahradí. Rodiče zaregistrují Chytrou klíčenku jako svou platební kartu v e-shopu dopravního podniku. Postup je velmi jednoduchý:1. Zadají číslo karty (uvedené na úvodním dopise s kartou) a měsíc a rok konce její platnosti (uvedené na Klíčence).2. Vyberou druh časového kuponu (měsíc, čtvrtletí apod.), který ihned zaplatí (nemusí to být Chytrou klíčenkou, ale i jinou kartou – rodičů).3. Časový jízdní kupon je možné zakoupit s platností nejdříve od následujícího dne a od tohoto dne je i platný.

Jezdí-li žák MHD příležitostně

Žákům, kteří jezdí MHD jen občas, bude nejvíce vyhovovat možnost platit žákovské jízdné Kolínskou chytrou klíčenkou. Stačí, aby ji rodiče aktivovali na těchto internetových stránkách v sekci Aktivace a převedli (tzv. „nabili“) na ni peníze. Žák pak zaplatí za jízdenku přiložením Klíčenky k terminálu autobusu a současně řidiče informuje, že platí kartou Mastercard. Zaplaceno je v několika vteřinách.

Platíme bezhotovostně

Česká republika je nejvyspělejší zemí v Evropě v placení bezkontaktními kartami. V roce 2016 čeští zákazníci provedli bezkontaktně 90 % všech plateb. Bezkontaktní placení má řadu výhod:

 • je rychlejší než hotovost
 • je pohodlnější než hotovost
 • přes 120 000 obchodů v ČR přijímá bezkontaktní karty Mastercard
 • je možné on-line poslat peníze na Klíčenku, pokud je třeba zaplatit neplánovaný výdaj urgentně
 • slevy u partnerů pilotního projektu Kolínská chytrá klíčenka je hygieničtější než bankovky a mince (jeden z největších zdrojů bakterií, virů a plísní)

Proč by děti měly platit bezkontaktně

Znalost platby pomocí platební karty je v současné společnosti již nutností.  Dětem a jejich rodičům navíc přináší řadu výhod:

 • děti se učí platit moderně a bezpečně
 • rodiče mají přehled o nákupech dětí (u hotovosti ho většinou nemají)
 • Klíčenka slouží i jako časová jízdenka v autobusech MHD Kolín
 • Klíčenka bude automaticky blokovat nákupy zboží a služeb nevhodných pro děti a mládež (alkohol, tabák atd.) – připravuje se na rok 2018
 • žákovi je možné poslat peníze převodem nebo i ihned „on-line“, pokud to je třeba (to u hotovosti nelze)

* slevy u partnerů Kolínské chytré klíčenky v Kolíně:Vodní svět Kolín – sleva 10 % z dětského vstupného

Knihy Kosmas – sleva 10 %

Knihy Dobrovský – sleva 10 %

WIKY hračky a školní a kancelářské potřeby – sleva 7 %.

Prvních 12 měsíců projektu Kolínské chytré klíčenky je používání Klíčenky jako platební karty zcela zdarma, od září 2018 pak bude poplatek za její použití jako platební karty symbolický – 9 Kč měsíčně.

Jak zaregistrovat Klíčenku jako platební kartu

 • Rodič (zákonný zástupce) otevře internetové stránky www.chytraklicenka.cz
 • Seznámí se s informacemi o Klíčence a Obchodními podmínkami
 • Zvolí volbu Registrace
 • Vyplní jednoduchý formulář
 • Potvrdí souhlas s Obchodními podmínkami a zpracováním osobních údajů
 • Chytrá klíčenka se tímto stává ihned aktivní

Na zaregistrovaný mobilní telefon rodič obdrží SMS zprávu s PIN a přihlašovacím heslem do soukromé části webových stránek

Nyní je třeba Chytrou klíčenku „nabít“ penězi a žáci ji mohou začít používat k placení v České republice.

Nabití Kolínské chytré klíčenky penězi

 • Bankovním převodem

Rodiče mohou peníze na měsíční kapesné a výdaje žáka (např. 200 Kč) posílat jednou nebo vícekrát měsíčně bankovním převodem z jejich běžného účtu (převod trvá 1-2 pracovní dny). Číslo účtu pro převod peněz: 264958909/0300

Variabilní symbol platby (musí být uveden): 10místné identifikační číslo, které je vytištěno v úvodním dopise Klíčenky

 • Převodem z platební karty

Druhou možností je převod z platební karty rodiče (jako např. při nákupu v e-shopu), který je proveden ihned a za poplatek.

Výběry z bankomatů a placení v zahraničí

Kolínská klíčenka může sloužit také k placení v zahraničí a k výběrům hotovosti z bankomatů v ČR i v zahraničí, spuštění této funkce připravujeme.
Klíčenka má ale jen bezkontaktní čip, a bude tudíž možné vybírat hotovost pouze z bankomatů s bezkontaktním snímačem. V Kolíně je první takový bankomat na pobočce České pošty na Náměstí Republiky.

I to se může stát

 • Ztráta či krádež Klíčenky

Pokud dojde ke ztrátě nebo krádeži Klíčenky, žák nebo rodič informuje školu, která Klíčenku zablokuje ve školní jídelně i zámcích a vydá novou Klíčenku.Pokud Klíčenka sloužila také jako platební karta, je třeba, aby žák nebo rodič ihned kontaktovali nepřetržitou klientskou linku na tel. čísle: +420 495 800 665.  Zde pomocí čísla Klíčenky (uvedené v úvodním dopise) nebo telefonního čísla uvedeného při registraci dojde k identifikaci a okamžité blokaci Klíčenky. Peníze, které zbyly na předplacené kartě, budou převedeny na běžný účet, ze kterého byly dobity. Rodiče kontaktují telefonní linku +420 495 800 665, na které převod peněz zajistí. Pro převod peněz z karty bude třeba, aby rodič zodpověděl bezpečnostní otázku zvolenou při registraci karty.

 • Poškození Klíčenky

Pokud Klíčenka nefunguje ve školní jídelně, elektronických zámcích, Městské knihovně Kolín nebo jako platební karta, je třeba ověřit, zda:

 • Klíčenka byla v 6. ZŠ registrována – ověřením ve škole
 • zda byla aktivována jako platební karta – ověřením na těchto stránkách v sekci Aktivace/Přihlášení nebo na klientské lince +420 495 800 665
 • je nepoškozená (přehnutí plastu Klíčenky může poškodit čip)

Je-li registrace nebo aktivace v pořádku a Klíčenka přesto nefunguje nebo je viditelně mechanicky poškozená, škola zajistí výměnu Klíčenky. Pokud byla poškozena mechanicky, bude vydání nové Klíčenky spojeno s poplatkem 100 Kč. Stejný poplatek bude účtován při ztrátě nebo krádeži Klíčenky.

(5.2) Nejčastější otázky a odpovědi na ně

Jaké funkce má Chytrá klíčenka?

Kolínská chytrá klíčenka plní žákům 6. ZŠ v Kolíně a strávníkům její školní jídelny několik funkcí současně, Chytrá klíčenka je:

 • „čip“ pro objednávky a odběr jídel ve školní jídelně
 • „klíč“ k elektronickým zámkům školní kolárny
 • čtenářský průkaz v Městské knihovně v Kolíně
 • časová jízdenka v autobusech MHD Kolín
 • předplacená platební karta Mastercard pro placení v obchodech a na internetu.

Co je třeba udělat, aby Chytrá klíčenka fungovala ve školní jídelně?

Pokud je strávník přihlášen ve školní jídelně od 1. 9. 2017, je jeho „čip“ zaregistrován školou automaticky. Pokud se žák přihlásí později, s registrací „čipu“ pomohou ve školní jídelně.

Jak zajistit, aby Klíčenka fungovala jako klíč k elektronickému zámku školní kolárny?

Registraci Chytré klíčenky jako „klíče“ k elektronickému zámku školní kolárny zajišťuje škola. Rodiče či žáci se obrátí na ekonomku školy.

Jak se Chytrá klíčenka stane čtenářským průkazem?

V Městské knihovně v Kolíně je třeba ukázat čtenářský průkaz a přinést Chytrou klíčenku. Pracovníci knihovny Chytrou klíčenku zaregistrují během několika vteřin.

Jak zajistit, aby Chytrá klíčenka sloužila jako časová jízdenka v autobusech MHD Kolín?

Žák s rodiči navštíví pobočku MHD Kolín a požádá o registraci Chytré klíčenky jako časové jízdenky. Rodiče si zvolí dobu předplatného a jízdné dopravci zaplatí. Chytrá klíčenka bude fungovat v autobusech kolínské MHD od následujícího dne ráno

.Jak Chytrou klíčenku začít používat jako platební kartu?

Rodič (zákonný zástupce) se zaregistruje na těchto internetových stránkách v sekci Aktivace/Přihlášení. V části „Registrace“ vyplní několik osobních údajů (jméno, bydliště, datum narození rodiče, kontaktní telefon a e-mail) a zadá identifikační číslo Chytré klíčenky – je vytištěno vlevo dole na první straně úvodního dopisu karty. Aktivace Chytré klíčenky proběhne během několika vteřin. Pro platební funkci Chytré klíčenky používáme web Coolkarty ČSOB, která je naším dodavatelem.

Proč by žáci měli používat Chytrou klíčenku k placení?

Bezhotovostní placení je v České republice již samozřejmostí. Platíme kartou, klíčenkami nebo mobilem stále častěji a v rostoucím počtu obchodů (přes 120 000 v roce 2017) a e-shopů (téměř 5 000). Mladá generace se s jeho výhodami musí seznámit co nejdříve. Bezhotovostní platby jsou oproti placení v hotovosti:

 • bezpečnější než hotovost
 • pohodlnější než hotovost
 • praktické (např. Chytrá klíčenka má několik funkcí současně)
 • hygieničtější (peníze jsou znečištěné bacily, bakteriemi a plísněmi)
 • výhodnější – slevy v obchodech

Mohou Chytrou klíčenkou platit i žáci první třídy ZŠ?

Ano, mohou. Doba pokročila a předplacenou platební kartu bez účtu mohou používat i děti a mládež mladší 18 let. Pokud rodiče usoudí, že žák 5. nebo i 1. třídy je schopen Chytrou klíčenku používat k placení, mohou ji pro něj aktivovat a svěřit mu ji k užívání. Děti jsou velmi šikovné a „technické novinky“ zvládají snáze než jejich rodiče a prarodiče.

Mohou Chytrou klíčenkou platit i rodiče žáka?

Ano, mohou. Rodiče (zákonní zástupci) jsou držiteli předplacené karty a nezletilému žáku ji pouze předávají k užívání a placení (je uživatelem). Rodiče mohou Chytrou klíčenkou platit např. společně se žákem, aby ho placení „kartou“ naučili. Mohou s ní také zpočátku platit jen oni, např. za školní potřeby nebo knihy u partnerů Chytré klíčenky, a žákovi ji předat až tehdy, kdy ji bude schopen užívat k placení sám.

Jak se na Chytrou klíčenku posílají peníze?

Rodiče mohou peníze na měsíční kapesné a výdaje žáka (např. 200 Kč) posílat jednou nebo vícekrát měsíčně bankovním převodem z jejich běžného účtu (převod trvá 1-2 pracovní dny) nebo z jejich platební karty (peníze jsou převedeny ihned).

Je karta bezkontaktní? Kde ji lze používat?

Ano, pro platby stačí Chytrou klíčenku přiložit k bezkontaktnímu platebnímu terminálu nebo prodejnímu automatu (např. nápoje Delikomat). PIN se zadává až při částce vyšší než 500 Kč, terminál o něj sám „požádá“ informací zobrazenou na displeji. Displej také zobrazuje částku k úhradě a potvrzení o provedení platby.

Je možné platit Chytrou klíčenkou na internetu? 

Ano, pokud placení na internetu rodiče nezruší při registraci Chytré klíčenky, je s ní možné platit v českých e-shopech. Placení na internetu je možné kdykoliv obnovit a případně znovu zrušit (sekce Finanční operace). Pro bezpečný nákup kartou na internetu je třeba platbu potvrdit SMS kódem, který je odesílán na mobilní telefon, jenž je k Chytré klíčence registrovaný.

Jak zjistit zůstatek na kartě? 

Zůstatek na kartě mohou rodiče nebo žáci ověřit po přihlášení do svého účtu na těchto webových stránkách. Po každé transakci pošleme na registrovaný telefon rodiče informační SMS, která obsahuje sdělení o provedení platby a informaci o aktuálním zůstatku Chytré klíčenky.

Jak kartu zablokovat při ztrátě či odcizení? 

Chytrou klíčenku je třeba při ztrátě či odcizení zablokovat na nepřetržité telefonní lince +420 495 800 665. O pomoc mohou žáci požádat i své učitele nebo zaměstnance školy. Zablokovat Klíčenku je potřeba nejrychleji!

Co dělat při ztrátě Chytré klíčenky?

Třídní učitel poradí, na kterého příslušného pracovníka školy se obrátit. Nová Klíčenka bude vydávána ve školní jídelně. 6. ZŠ má Klíčenky náhradní a vydá ji žákovi rychle. Škola si za vydání nové Klíčenky bude účtovat poplatek 100 Kč. Chytrou klíčenku je pak třeba registrovat všude tam, kde byla používána (kolárna, Městská knihovna, MHD Kolín) a preventivně při tom požádat o zrušení předchozí Klíčenky.Peníze, které zbyly na předplacené kartě, budou převedeny na běžný účet nebo platební kartu, ze které byly dobity. Rodiče kontaktují telefonní linku +420 495 800 665, na které převod peněz zajistí. Pro převod peněz z karty je třeba zodpovědět  bezpečnostní otázku zvolenou při registraci karty.

Jaké slevy lze získat při placení s Chytrou klíčenkou? 

Rostoucí počet obchodníků v městě Kolín nabízí při placení Klíčenkou jejím držitelům slevy. Seznam partnerů poskytujících slevy naleznete zde. Pokud prodavač zapomene slevu poskytnout, po připomenutí ji bezpochyby rád zajistí.

Jak Klíčenku aktivovat pro platby v zahraničí a výběry hotovosti z bankomatů?

Kolínská klíčenka může sloužit také k placení v zahraničí a k výběrům hotovosti z bankomatů v ČR i v zahraničí, spuštění této funkce připravujeme. Klíčenka má ale jen bezkontaktní čip, a bude tudíž možné vybírat hotovost pouze z bankomatů s bezkontaktním snímačem. V Kolíně je první takový bankomat na pobočce České pošty na Náměstí Republiky.

Mohou rodiče ke Klíčence zaregistrovat mobilní telefon žáka?

Při registraci Chytré klíčenky jako platební karty musí rodič registrovat svůj mobilní telefon. Poté je možné kdykoliv telefonní číslo změnit (např. při změně svého telefonního čísla). Může pak tedy zaregistrovat i číslo mobilního telefonu žáka, rodič tak ale ztratí přímou kontrolu nad zůstatkem Klíčenky a nákupy s ní uskutečněnými. Zaregistrování telefonního čísla žáka může být zvláště u starších dětí vnímáno jako projev rodičovské důvěry a poskytnutí většího soukromí žákovi.

CENÍK SLUŽEB KOLÍNSKÉ CHYTRÉ KLÍČENKY

Kde rodiče najdou veškeré informace k předplacené kartě?

Souhrnné informace, včetně tabulky limitu a sazebníku k předplacené kartě, naleznou rodiče v Obchodních podmínkách Československé obchodní banky, a. s. pro předplacenou kartu.