Home/Tiskové zprávy/Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28 procent. Podle statistik platíme už 93 procent nákupů bezkontaktně a více než devět z deseti vydaných platebních karet umožňuje tuto variantu placení, čímž se řadíme k evropské špici.
„Šustot bankovek a cinkot mincí slýcháme čím dál méně. Češi mají stále více v oblibě bezkontaktní platby a technologické inovace, zejména pokud jim zjednodušují život a poskytují rychlé, pohodlné a bezpečné placení,“ říká generální ředitel Mastercard pro Českou a Slovenskou republiku a Rakousko Miroslav Lukeš.

Součet vydaných platebních karet v Česku už převyšuje o takřka milion celkový počet obyvatel. Když se podíváme zpětně, svět platebních karet začal u nás fungovat před 30 lety. První platební kartu vydala v roce 1988 Živnostenská banka, předchůdce dnešní UniCredit Bank. V té době šlo o dispoziční kartu k tuzexovému účtu.

Jen rok poté vydala platební karty k účtům Česká státní spořitelna (dnešní Česká spořitelna), která uvedla do provozu také první bankomat. Prvními držiteli byli zaměstnanci České státní spořitelny, kteří dostali karty na testování. Třetí kartu v pořadí vydala Komerční banka, a to v roce 1992, hned rok na to se připojila i ČSOB.

Dnes si život bez platebních karet dokáže představit jen málokdo. Rozmanitost a šíře jejich využití dále roste a vyvíjí se. Pracují na tom jak samotné karetní organizace Visa a Mastercard, tak i banky. A nově se zapojují i města, aby s pomocí platebních karet zjednodušila svým občanům život.

Platební karty již nejsou jen pouhým nástrojem, se kterým lze pohodlně, rychle a bezpečně zaplatit u obchodníka, na internetu či vybrat peníze z bankomatu. Dostávají i nové funkce a začínají sloužit na místech, ve kterých jsme si jejich využití neuměli ještě před pár lety představit.

Podívejte se, co už platební karty umí a jak nám slouží.

Projekt „Kolínské klíčenky“

Kolínská klíčenka

Jeden z prvních projektů spojený s vydáním vlastní platební karty s nefinančními funkcemi byl v září 2017 spuštěn v Kolíně na 6. základní škole. Klíčenka v podobě malé plastové kartičky slouží žákům jako multifunkční nástroj. Zastává například funkci čtenářské průkazky Městské knihovny Kolín nebo čipu pro výdej obědů ve školní jídelně. Dětem ve škole umožňuje také přístup do kolárny a může být použita i jako jízdenka v hromadné dopravě.

Klíčenku mohou rodiče aktivovati rovněž jako předplacenou kartu a posílat na ni dětem kapesné. Děti mohou kartou hradit školní výdaje, koupit si jízdenku, svačinu nebo ji užívat jako kapesné, aniž by manipulovaly s hotovostí. Historii transakcí mohou rodiče sledovat prostřednictví mobilní aplikace a o provedených platbách být informováni prostřednictví SMS.

Bezkontaktní jízdenka v pražských tramvajích

Platba v dopravních prostředcích

Pokud navštívíte Prahu a nasednete do tramvají číslo 18 a 22, můžete zaplatit jízdné bezkontaktní platební kartou. Dopravní podnik hlavního města Prahy spustil tento projekt ve spolupráci s ČSOB a MasterCard v dubnu 2016 nejprve ve dvou tramvajích na lince 22. Projekt se osvědčil. Začali ho využívat cizinci, návštěvníci Prahy i Pražané. Proto se rozšířil na všechny spoje linky 18.

Prostřednictví jízdenkových automatů mají cestující možnost zakoupit si jednotlivé jízdné v hodnotě 24 a 32 korun, celodenní za 110 korun i zlevněné jízdné pro děti a seniory. Po zakoupení jízdního se z automatu vytiskne označená jízdenka, kterou již není nutné dále označovat. Loni si takto jízdenku koupilo asi pět tisíc cestujících měsíčně.

Kartou v MHD se dá platit i v dalších městech, například v Karlových Varech, Liberci či Ostravě.

https://tv.idnes.cz/krnacova-platila-v-tramvaji-kartou-vyhodila-proud-fwf-/domaci.aspx?idvideo=V160411_152225_prahah_nov

Krnáčová platila v tramvaji kartou. Vyhodila proud | (2:23) | video: Tomáš Novák, iDNES.cz

 

Ostravský projekt s virtuální jízdenkou

Platba v v Plzni

Ostrava se rozhodla placení v MHD prostřednictvím platebních karet pojmout tak, že vsadila na virtuální jízdenky. Jde o první projekt v České republice a druhý v Evropě po Londýně. Byl spuštěn v polovině roku 2016, kdy byla všechna vozidla městské hromadné dopravy v Ostravě plně vybavena bezkontaktními čtečkami.

Jízdné se dá zaplatit pouhým pípnutím platební karty při nástupu. Tedy žádné mince ani papírové jízdenky. Systém umí zároveň vyhodnotit nejvýhodnější tarif a „zastropovat“ jízdné – v případě nákupu více jednorázových jízdenek během jednoho dne činí maximální částku cena jednodenní jízdenky.

Projekt se postupně rozšiřuje. Od letošního roku lze bezkontaktní platební kartou dokoupit i jízdenky pro spolucestující, psa nebo zavazadlo a cestující si mohou na platební kartu nahrát také dlouhodobou jízdenku.

Zlatá platební karta pro VIP klienty

Zlaté platební karty

Platební karty jsou vyrobeny z plastu. Pokud byly označovány jako „zlaté karty“, bylo to jen označení barvy. V červnu 2018 však měla v Praze premiéru skutečná zlatá platební karta. Po názvem Real Gold ji vydala Banka CREDITAS. Jde vůbec o první takovou kartu nejen v České republice, ale v celé Evropě.

„V současnosti jde o nejprestižnější produkt, který český i evropský bankovní trh nabízí. Téměř polovinu hmotnosti karty tvoří zlato, což poznáte na první pohled i dotek, Real Gold je sedmkrát těžší než běžné platební karty,“ říká místopředseda představenstva Banky CREDITAS Kamil Rataj. Vzhledem k tomu, že jde o exkluzivní produkt, bude ho banka nabízet primárně VIP klientům.

Ke kartě získá její držitel prémiovou službu Concierge, která poskytuje nadstandardní individuální servis včetně přístupu do stovek letištních salonků po celém světě. Součástí je také exkluzivní pojištění a nadstandardní výše limitů pro platby. Samozřejmě se předpokládá, že její držitelé budou mít na účtu milionové zůstatky. Vydáno bylo jen 100 kusů ve dvou barevných provedeních.

S platební kartou vložíte peníze na účet

Inteligentní bankomaty umí peníze nejen vydávat, ale i přijímat a vkládat na...

Už několik let fungují v Česku bankomaty, ze kterých lze peníze nejen vybírat, ale i vkládat na účty. Říká se jim vkladomaty a samotný vklad peněz na účet zajišťuje opět platební karta. Napříč Českou republikou funguje už přes 700 takových zařízení. Jejich výhodou je, že nemají zavírací dobu. Fungují 24 hodin denně, sedm dnů v týdnu a jsou schopny „spolknout“ a připsat na účet klienta docela velkou sumu.

Vkladomaty Komerční banky a UniCredit Bank například umožňují vložit až 300 tisíc korun a Sberbank a MONETA Money Bank nemají nastavený žádný limit, ale bankomat je schopen přijmout najednou 200 až 300 bankovek.

Banky přitom hlásí, že v poslední době obliba vkladomatů razantně narůstá. Ostatně proč mít doma velkou hotovost, když se dá jednoduše vložit na účet do banky. „Klienti si na vklady velmi rychle zvykají. Na mnoha našich vkladových bankomatech počet transakcí překročil 600 za měsíc, rekordmani jsou dokonce nad 1000 za měsíc,“ deklaruje jejich popularitu Petra Kopecká, tisková mluvčí Raiffeisenbank.

Řada vkladomatů už má bezkontaktní čtečky, vklad je tak snazší, rychlejší, pohodlnější a odpadá riziko spojené s kopírováním karty, tedy takzvaný skimming. Standardně stačí zadat PIN a vložit na účet požadovanou částku. A pokud by chtěl někdo vkladomat ošidit? Bude mít smůlu, vkladomat rozpozná i padělky.

https://tv.idnes.cz/k-bankomatum-pribyvaji-i-vkladomaty-d7p-/domaci.aspx?idvideo=V170214_093507_fincentrum_krr

K bankomatům přibývají i vkladomaty | (1:00) | video: UniCredit Bank

 

Platební karty a pojízdný bankomat

Pojízdný bankomat

K využívání karet napomáhá jejich univerzálnost. Mohou sloužit i jako vstupenky do kina, na festivaly nebo do zoo, ale také jako osobní průkazky. Placení u obchodníků a výběr peněz z bankomatů je však stále ta nejvyužívanější služba.

Co však dělat, když se dostanete do místa, kde není žádný bankomat? Moneta Money Bank přišla s unikátním nápadem. V srpnu 2018 představila unikátní pojízdný bankomat.

Vůz byl na zakázku upraven jako první na světě do podoby, která umožňuje zabudování bankomatu. Před vandaly a nenechavci ho chrání například silné pancéřování, neprůstřelná skla či speciální zabezpečovací elektronika. Letos v létě se objevoval na dvou desítkách velkých akcí, jako jsou hudební festivaly, výstavy a veletrhy napříč celou Českou republikou.

 

Zdroj: https://finance.idnes.cz/platebni-karty-vybery-vklady-bezkontaktni-platy-mhd-vkladomaty-pojizdny-bankomat-gkt-/sporeni.aspx?c=A180913_125352_sporeni_sov

By | 2018-09-16T13:03:11+01:00 Září 16th, 2018|Tiskové zprávy|0 Comments